Paní senátorko, návrh jakého zákona jste měla jako zpravodajka – čili jeho posuzovatelka – nově na starosti?

Byla jsem zpravodajkou návrhu zákona o ochraně veřejného zdraví.

Co vás na znění návrhu zákona znepokojilo?

Tento zákon má snížit počet zdravotních ústavů v České republice. Měly by zůstat pouze dva – v Ostravě a Praze. Při jednání zdravotního výboru Senátu jsme podali pozměňovací návrhy, které jsem osobně iniciovala. V rámci prvního jsme jasně řekli, že považujeme za konstruktivní a systematické, aby existovaly čtyři zdravotní ústavy – v Ostravě, Brně, Praze a Ústí nad Labem. Tento návrh neprošel. Pro jeho znění byl pouze jeden z osmi přítomných senátorů. Kromě toho nás ministr Leoš Heger upozornil na to, že – lidově řečeno – „přes dva ústavy vlak nejede“. Proto jsem iniciovala podání nového návrhu, podle kterého by měl být zdravotní ústav zachován v Ostravě a Ústí nad Labem. Prahu jsme tedy vyměnili za Ústí. Při podání návrhu jsme uplatnili hledisko o upřednostnění regionální potřeby. Důrazně jsme poukázali na skutečnost, že Ústecký kraj je přinejmenším stejně postižen jako kraj Moravskoslezský a jestliže v tomto kraji – konkrétně v Ostravě – zdravotní ústav zůstane, tak ze stejných důvodů by měl být zachován i v Ústí nad Labem. Navíc ústecký ústav má velké renomé, jeho činnost je v černých číslech, je tedy ziskový a vydělá si na sebe. Ústav v Ústí má špičkovou úroveň, může se pochlubit řadou rozvinutých odvětví, namátkou uvedu mikrobiologii. Odborníci v něm působící jsou přinejmenším na srovnatelné úrovni s těmi pražskými. Ve zdravotním výboru Senátu jsme si tedy položili základní otázku: Proč by měl existovat ústav v Praze, když v Ústeckém kraji máme horší životní podmínky? Pozměňovací návrh byl přijat na plenárním zasedání Senátu. Myšlenka na existenci zdravotních ústavů v Ostravě a Ústí nad Labem zaujala. Líbila se i z hlediska geografického umístění – Ostrava je na jedné straně republiky a Ústí nad Labem zase na druhé. Protože návrh zákona byl vrácen Poslanecké sněmovně k novému projednání, budu jeho upravené znění v dolní komoře parlamentu jako zpravodajka obhajovat.

V televizním záznamu pořízeném na jednání pléna Senátu a vysílaném na programu ČT 24 bylo vidět vystoupení jednoho ze senátorů, který ostravský ústav velice vychvaloval, hovořil o jeho úspěších, o množství laboratoří atd. Jiný senátor – zřejmě z Prahy – zase tvrdil, že ostravský ústav je předimenzovaný. Jaká je pravda?

Ministerstvo zdravotnictví postupně zrušilo polovinu zdravotních ústavů působících v krajích. Původně jich bylo čtrnáct. Ostravský ústav přijal zaměstnance z okolních moravských zrušených ústavů a tím nabubřel. Z tohoto zjištění je patrné, že ministerstvo, které tak rádo hovoří o racionalizaci, nemá žádnou koncepci – a to nejen v této oblasti. Musím také podotknout, že hodně odborníků a informovaných lidí štve, že se kolem ostravského ústavu dějí hrátky naznačující, že jej může spolknout soukromá firma, takže by se stal privátním zařízením, což je špatná zpráva. Nicméně vraťme se zpět do Senátu. Plénu jsem poděkovala za podporu pozměňovacího návrhu. Jsem ráda, že našel pochopení i u senátorů ze sociální demokracie, KDU-ČSL, TOP 09 a některých z ODS. Prosazení zdravotního ústavu v Ústí nad Labem považuji za velký úspěch. Jsem za to senátorům velice vděčná. Těší mě, že vyslyšeli odborné argumenty a že hlasovali za sebe – ne tedy podle barvy politického trička, které nosí. To je potěšitelná skutečnost.

MUDr. Alena Dernerová

Alena Dernerová

Dětský neurolog specialista, místopředsedkyně senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku.

Místopředsedkyně senátního klubu ANO a Severočech. Dále členkou Správní rady Nadace charty 77 a Konta bariéry.

Od roku 2013 také členkou správní rady VZP.

Další články

Členka správní Rady VZP 10.07.2016 Jako členka správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny mám zatím tuto zkušenost –...
Chci zlepšit vztahy 09.07.2016 Praha, Most – Dva roky se snažila získat body pro spotřebitele v duelu mobilní operátoři...
Jaderné uložiště 13.06.2016 Ze sedmi vytipovaných lokalit na území Česka je ta lubenecká označována těmi, kteří...

Můžete mě kontaktovat!

  • otazky@adernerova.cz

  • www.odveztekaly.cz

  • www.adernerova.cz

  • www.dernerovapolitik.cz

Vaše podněty

Využijte tento formulář pro Vaše názory a podněty. Budu se snažit co nejdříve odpovědět.